- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane
PARK ZAMKOWY
Park Zamkowy


Założony został w XVIII wieku przez ówczesnego właściciela dóbr żywieckich Wielopolskiego. Ni e przylegał on ściśle do zamku, lecz rozpościerał się od strony południowo-wschodniej za zabudowaniami gospodarczymi przylegającymi do zamku. W 1712 r jak pisze w swojej kronice Komoniecki „Tegoż roku ogród za zamkiem pańskim włoską modą założon”. W XVIII wieku był to park o prostopadłym układzie alejek, z fontanną wybudowaną w 1720 roku. W II połowie tegoż wieku wybudowano pawilon ogrodowy w stylu chińskim. Stopniowo (równolegle z upadkiem fortuny rodu Wielopolskich) park podupadał. Jego ponowny rozkwit nastąpił po zakupie dóbr żywieckich przez książąt z rodu Habsburgów.

Domek Chiński


Domek Chiński to popularna nazwa śród mieszkańców Żywca pawilonu ogrodowego zbudowanego modnym w XVIII w. stylu chińskim. Zbudowany jest na rzucie ośmioboku. Jest murowany, dwukondygnacyjny. Ponad dachem zdobiony jest herbem Wielopolskich – Starykoń. Obecnie na parterze budynku urządzono kawiarnię, a na piętrze znajduje się galeria.

Domek Chiński w jesiennym kolorycie

...

...

Parkowe kanały


Park przecinają liczne kanały. Zlokalizowano je w części środkowej parku i na jego obrzeżach od strony południowej i zachodniej.

Ptactwo wodne


W parku, na jego kanałach zamieszkuję kilka gatunków ptaków wodnych. Szczególnie duże ich skupienie występuje w pobliżu Domku Chińskiego.

...


Mostki kamienne w miejsce dawnych drewnianych wybudowano w latach trzydziestych XX w.

...

...

Świt w parku w jesienny dzień

Kaskady na kanałach


Na parkowych kanałach potworzono stopnie wodne, które poprawiają natlenienie wody. Dzięki temu mogą w nich żyć ryby. Łatwo je zaobserwować stojąc na dowolnym z mostków w części centralnej parku.

...

...

Pomnik księżnej Alicji Habsburg


...

Pergole parkowe


Powstały w latach trzydziestych XX w. Były elementem ostatniej modernizacji parku dokonanej przez książęcą rodzinę Habsburgów. Zaprojektowała je angielska architekt inż. Brenda Colvin.

...

Parkowe rosarium w szacie zimowej


Za Domkiem Chińskim na osi wyznaczonej przez bryłę Pałacu Habsburgów powstał zaprojektowany przez Brende Colvin zwarty element dekoracyjny parku – fontanna. Na obrzeżach jej basenu utworzono rosarium zwane też ogrodem słonecznym, a swoistego charakteru dodadaje otaczający ją żywopłot i pergola.

Róże w futerkach zimowych

Fontanna w letni poranek

...


Drzewostan parku zawiera gatunki drzew sprowadzane z różnych kontynentów. Najstarszym jest jednak nasz pospolity dąb szypułkowy liczący prawdopodobnie 380 lat. Na zdjęciu jedno z drzew fantazyjnie wygięte służące niegdyś do zawieszania huśtawki.

Koncert na trombitach


Trombita to ludowy instrument dęty w kształcie prostej lub zagiętej nieco na końcu rury długości do 4 metrów. Wydaje ona głęboki, niski dźwięk. Służyła do komunikacji między pasterzami wypasającymi swe stada na odległych od siebie halach. Nazwa instrumentu pochodzi prawdopodobnie z języka rumuńskiego. Instrument przywędrował prawdopodobnie wraz z osadnikami wołoskimi, którzy na przełomie XVI i XVII w. dali początek wielu wsią w Beskidach. Koncertu na trombitach najłatwiej wysłuchać w parku w okresie Tygodnia Kultury Beskidzkiej – cyklicznej imprezy obywającej się na przełomie lipca i sierpnia.

Kramy na zewnętrznym dziedzińcu zamkowym


Co roku w okresie Tygodnia Kultury Beskidzkiej na terenie parku i dziedzińca zewnętrznego jest gwarno od biernych i czynnych uczestników TKB.

...

Na przedłużeniu pałacu Habsburgów urządzono park miniatur cennych zabytkowych budowli z terenu Beskidów.

...

...


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.