Kukurydza zwyczajna - Zea mays


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Zea mays

Kukurydza zwyczajnaRoślina jednoroczna o łodydze (źdźble) wzniesionej, pojedynczej, grubej i w środku gąbczastej. Węzły na łodydze są pełne. Dorasta do 2,5m wysokości. Jest rośliną uprawną.


Liście ma duże, skrętolegle umieszczone na łodydze. Blaszka liściowa jest płaska, z wierzchu niekiedy luźno owłosiona, pofalowana, ciemnozielona. Pochwy liściowe są gładkie a języczek krótki i podłużnie porozrywany lub orzęsiony.


Kwiaty męskie i żeńskie wyrastają na osobnych osobnikach (roślina jednopienna). Kwiaty męskie są w postaci wiechy złożonej i osadzonej na wierzchołku źdźbła. Składają się z licznych, dwukwiatowych kłosków osadzony parami, spiralnie, na osi kwiatostanowej. W kwiecie trzy pręciki z pylnikami zawierającymi do 2500 ziaren pyłku. Kwiaty żeńskie to kolby stojące pojedynczo w pachwinach liści, okryte pochwami liściowymi. Kłoski kolby są dwukwiatowe, z których jeden ma normalnie rozwinięty słupek z bardzo długim znamieniem, drugi jest szczątkowy, niezdolny do zapłodnienia i tworzenia nasion. Zapylenia dokonuje wiatr, gdyż pyłek jest duży i nie może być daleko unoszony. Wystarczy ,że ziarno pyłku stoczy się na kolbę.


Owocem jest ziarniak o różnym ubarwieniu i kształcie. Zależy to od odmiany kukurydzy.


Kwitnie od lipca do września.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

----------------


Uwagi:

1. Roślina uprawna rozprzestrzeniona na całym świecie. Za jej ojczyznę uważa się Amerykę Środkową i Południową. Do Europy dotarła z drugą wyprawą Kolumba.

2. W obrębie gatunku kukurydza wyróżnia się 4 podgatunki i bardzo liczne odmiany uprawne.

3. Jest cenną rośliną jadalną, wyrabia się z niej mąkę, kasze, mrożonki i konserwuje się ją jako warzywo. Służy też za paszę dla zwierząt.

4.Jest rośliną leczniczą a surowcem zielarskim są jej znamiona. Ma działanie moczopędne, żółciopędne i pomocnicze w zapaleniu wątroby.

5.Największymi producentami kukurydzy są Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia Argentyna i Meksyk.


Literatura:

1. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN

2. Kuźniewski E, Augustyn-Puziewicz J. :Przyroda apteką. Jak rozpoznać i stosować zioła. 2006, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie.


.


.


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.