Valeriana officinalis
Kozłek lekarski
Roślina wieloletnia, posiada łodygę brązowawą, wzniesioną, głęboko bruzdowaną, dołem jest owłosiona, górą-naga. Łodyga w środku jest pusta, osiąga wysokość do 2m.Rośnie na wilgotnych łąkach, niskich torfowiskach, nad brzegami rzek, w zaroślach.
Liście pierzastodzielne o 7-23 odcinkach jajowatych lub lancetowatych; ząbkowane; dolne ogonkowe, górne -siedzące.
Kwiaty w dużym kwiatostanie baldachokształtnym, drobne, koronę mają dzwonowato-lejkowatą, białe, bladoróżowe. Są silnie pachnące.
Owocem jest niełupka z pierzastym puchem.
Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
baldrian
kocia trawa
stoniebo
waleriana
Uwagi:
1. Roślina lecznicza znana od starożytności. Właściwości lecznicze ma kłącze i korzeń kozłka. Działa on głównie jako środek rozkurczowy, uspokajający, wzmacniający nerwy. Jest to najskuteczniejsze z ziół odprężających i uspokajających. Łagodzi stany napięcia, niepokoju i nadpobudliwości. Skutecznie leczy bezsenność. Posiada właściwości rozkurczowe pozwalające łagodzić kolki jelitowe.
2.Wchodzi w skład wielu leków i mieszanek ziołowych.
Literatura:
1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL
2. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.
3. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber
.

.

.

.

|