Podbiał pospolity - Tussilago farfara


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Tussilago farfara

Podbiał pospolityRoślina wieloletnia. Z długiego, rozgałęzionego płytko pod ziemią kłącza rozwija się łodyga. Pokryta jest ona obficie purpurowo-zielonymi, trójkątnymi łuskami. Roślina osiąga wysokość do 30cm. Rośnie wszędzie a szczególnie na wilgotnych, gliniastych terenach, poboczach dróg, żwirowiskach, hałdach, nasypach, nad brzegami wód i obrzeżach lasów.


Liście pojawiają się po kwiatach, mają długie ogonki, blaszka jest wielokątna o nierówno ząbkowanym brzegu Góra liścia jest zielona, spód kutnerowato, biało owłosiony.


Kwiaty pojedyncze na łodydze, żółte, koszyczki. Zewnętrzne -żeński, długie, wąskie, języczkowate. Wewnętrzne-męskie, rurkowate. Na noc koszyczki stulają się w pączki.


Owocem jest niełupka z białym puchem kielichowym.


Kwitnie od marca do kwietnia.


Uwagi:

1. Roślina lecznicza, liście zawierają związki śluzowe, flawonidy, garbniki, fitosterol, gorycze, karotenoidy, olejek eteryczny, związki mineralne jak-cynk, potas, mangan. Kwiaty mają związki śluzowe, flawonidy, fenolokwasy, triterpeny, karotenoidy, olejki eteryczne.

2. Podbiał był już znany w starożytności jako środek wykrztuśny i przeciwskurczowy. Dziś do tych własności dochodzi jeszcze działanie przeciwzapalne( dzięki cynkowi). Stosuje się go do produkcji leków wykrztuśnych.

3. Przy odpowiedniej pogodzie zakwita już na przedwiośniu, w lutym. Po przekwitnięciu kwiaty zwisają w dół, podnoszą się dopiero po wytworzeniu owocków; łodygi wówczas prostują się ponownie i wydłużają.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

3. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber

4. Lange D.: Zwiastuny wiosny. Rośliny wcześnie kwitnące. 1996, Warszawa, Oficyna Wydawnicza Multico


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.