Macierzanka tymianek - Thymus vulgaris


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Thymus vulgaris

Macierzanka tymianekRoślina wieloletnia, półkrzew, ma podnoszące się pędy lub wyprostowane, silnie rozgałęzione, czterokanciaste, szaro owłosione. Wyrastają do 20-30cm wysokości. Rośnie na suchych trawnikach i makiach obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce uprawiana w ogrodach.


Liście ma eliptyczne do równowąskich, na brzegu są podwinięte, prawie siedzące, od spodu gęsto owłosione.


Kwiaty są drobne, zebrane w nibyokółki, w kątach liści, na krótkich szypułkach. Kielich mają dzwonowaty, dwuwargowy. Korona jest grzbiecista, liliowa do różowej.


Owocem jest brunatna niełupka.


Kwitnie od maja do października.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

tymianek pospolity


Uwagi:

1. Roślina znana od starożytności. Egipcjanie używali go do kadzideł i mumifikacji ciał. Jej ziele zawiera olejek eteryczny ( zawiera tymol i karwol), gorycze, garbniki, flawonidy. Cała roślina pachnie aromatycznie.

2. Jest rośliną leczniczą, stosuje się go przy kaszlu, zapaleniu gardła gdyż posiada właściwości bakterio i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Poprawia apetyt.

3. Roślina przyprawowa, chętnie stosowana zwłaszcza w kuchni francuskiej.

4.Nazwa tymianek pochodzi od greckiego słowa thymon co znaczy odważny. Podobno jest lekiem na nieśmiałość. Stąd rzymscy legioniści do kąpieli dodawali ziele tej macierzanki. Średniowieczne damy natomiast jej kwiatami obdarowały swoich rycerzy ruszających do pojedynku.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Zioła i rośliny lecznicze, łatwe i pewne rozpoznawanie. 2007, Ożarów Mazowiecki, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.