Rojnik górski - Sempervivum montanum


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Sempervivum montanum

Rojnik górskiRoślina wieloletnia, w lipcu wyrasta łodyga ze środka różyczki niektórych, dobrze rozwiniętych liści. Jest gruba , soczysta i owłosiona. Osiąga wysokość 10–20cm. Rośnie w górach na skałach, kamienistych zboczach i piargach. Preferuje podłoże granitowe i kwarcytowe.


Liście zebrane w różyczce są wąskie, mięsiste, na szczycie zaostrzone, z nich wyrastają łodygi. Liście łodygowe są małe i skrętolegle ułożone.


Kwiaty zebrane są w kilkukwiatowe podbaldachy. Pojedynczy kwiat jest duży, zbudowany z zielonych gwiazdkowo rozwartych, mięsistych, lancetowatych i owłosionych działek kielicha oraz kilkunastu różowofioletowych płatków korony. Płatki są ogruczolone i zaostrzone, dłuższe od kielicha. W kwiecie znajdują się liczne słupki.


Owocem jest mieszek z licznymi nasionami.


Kwitnie od lipca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

---------


Uwagi:

1. Roślina ściśle chroniona. Rośnie aż po piętro turni w górach.

2. Po dojrzeniu owoców różyczka liściowa rojnika obumiera. Pozostałe, większe różyczki, które nie brały udziału w wytwarzaniu kwiatu i owocu, rozmnażają się wegetatywnie, wypuszczając długie rozłogi. Na końcach tych rozłóg wyrastają nowe, malutkie różyczki, które następnie ukorzeniają się w glebie. Niektóre różyczki liściowe odrywają się od macierzystej rośliny. Mogą być następnie przez wiatr lub wodę przenoszone dosyć daleko. Nawet po długim czasie mogą się ukorzenić, gdy trafią na sprzyjające warunki. Jest rośliną bardzo wytrzymałą. Zawdzięcza to swoim liściom. Liście te zawierają w sobie dużo wody, co pozwala rojnikowi przetrzymać nawet długie okresy w pełnym słońcu, bez wody. Roślina jest światłolubna.

3. Nazwa rojnik pochodzi od tego, że jej różyczki liściowe ciasno roją się obok siebie. Górale doceniali właściwości ozdobne tej rośliny. Dawniej wieszali w oknach, w celach ozdobnych rojniki, bez doniczek i bez wody. Długo zachowywały one świeżość. Nazwa łacińska też nawiązuje do tej cechy. Semper znaczy zawsze i vivum żywy ( zawsze żywy).


Literatura:

1. Mirek Z, Piękoś-Mirkowa H: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy.2003, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza

2. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny górskie. 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.