Żankiel zwyczajny - Sanicula europaea


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Sanicula europaea

Żankiel zwyczajnyRoślina wieloletnia o pojedynczej, wzniesionej łodydze. Dorasta do wysokości 50cm. Zasiedla cieniste miejsca w starych lasach liściastych i mieszanych, borach, skraje pól i łąk. Lubi wilgotne, wapienne i gliniaste gleby.


Liście odziomkowe wyrastają na długich ogonkach. Blaszkę mają pięciopalczastą o odcinkach trójwrębnych. Brzeg liścia jest ząbkowany, a nasada klinowa. Na łodydze pod kwiatostanem jest jeden mały liść. Liście są błyszczące i nagie.


Kwiaty w baldachu złożonym na szczycie łodygi. Główkowate baldaszki składają się z 5-krotnych, drobnych kwiatów o białej lub różowej koronie. Kwiaty zewnętrzne są męskie i mają wystające pręciki. Środkowe kwiaty są słupkowe.


Owocem jest rozłupnia z haczykowatymi szczecinkami.


Kwitnie od maja do lipca.


Polskie nazwy regionalne:

czarne ziele

czarnoglow

czarnogłów

międzypierśnik

łuszczak lekarski

rannik

sanikuła europejska

żankel

żankiel

żankiel lekarski


Uwagi:

1. Żankiel już w XII wieku uchodził za roślinę leczniczą. Jego ziele zawiera olejek eteryczny, saponiny, gorycz, garbniki. Służył do leczenia ran. Obecnie napary z ziela stosuje się w przewlekłych nieżytach, działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Stosuje się go również w dolegliwościach wątroby, zapaleniach pęcherza moczowego i do hamowania krwawienia.


Literatura:

1. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

2. Mowszowicz J :Flora letnia. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych.1987,Warszawa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

3. Kuźniewski E, Augustyn-Puziewicz J.: Przyroda apteką. Jak rozpoznać i stosować zioła. 2006, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie.


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.