Szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Rumex obtusifolius

Szczaw tępolistnyRoślina trwała o łodydze nagiej, wyprostowanej i często czerwononabiegłej. Może być pojedyncza lub rozgałęziona. Dorasta do 120cm wysokości. Rośnie na całym obszarze kraju, w górach aż po regiel górny. Szczególnie można go spotkać w zaroślach, rowach, wilgotnych lasach, na łąkach i brzegach wód.


Liście odziomkowe ma sercowo-jajowate z długimi ogonkami, u nasady są sercowate a górne łodygowe mają blaszkę lancetowatą. Brzeg liści jest lekko ząbkowany i falisty.


Kwiaty ma zebrane w okółki, w dole są przerywane i ulistnione a w górze bezlistne. Okwiat barwy zielonej lub czerwonej jest niezróżnicowany na kielich i koronę. Ma kształt podługowato-trójkątnych listków z 3-5 szydlastymi ząbkami u nasady.


Owocem jest trójkanciasty, oskrzydlony orzeszek.


Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Rumex sylvestris Wallr.


Uwagi:

1.Ziele szczawiu tępolistnego zawiera flawonidy, a korzeń garbniki i organiczne związki żelaza.


Literatura:

1. Mowszowicz J :Flora letnia. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych.1987,Warszawa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWNCopyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.