Rhus typhina
Sumak octowiec
Drzewo lub krzew liściasty, zrzucający liście na zimę. Koronę ma parasolowatą. Pędy ma grube, gęsto owłosione. Wytwarza sok mleczny. Osiąga wysokość do 10m, żyje 20-30lat. Rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, glebach przeciętnych, nawet zupełnie suchych i jałowych. Dobrze znosi duże zasolenie gleby. Odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza.
Liście ma duże, nieparzystopierzaste, złożone z 11-13 lancetowatych, drobno ząbkowanych listków. Jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatny, pomarańczowy i żółty.
Kwiaty ma zabrane w stożkowe wiechy. Jest to roślina dwupienna. Kwiatostany męskie są jasno zielone a żeńskie -czerwone. Kwiaty pojedyncze są drobne, podobne do siebie, męskie nieco bardziej ozdobne.
Owocem jest drobny, owłosiony pestkowiec zebrany w amarantowe owocostany.
Kwitnie od czerwca do lipca.
Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Rhus hirta (L.) Sudw.
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
sumak odurzający
Uwagi:
1. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, ma status antropofita zadomowionego. Jest inwazyjny, łatwo rozmnaża się przez odrosty korzeniowe. Sadzony bywa dla walorów dekoracyjnych (pokrój, kolor liści).
2. Roślina miododajna. Liście mogą być trujące.
3. Owoce ma kwaśne a po namoczeniu w wodzie dają przyjemny, kwaskowaty napój zwany przez Indian lemonade.
Literatura:
1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL.
2. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN







|