Ranunculus aqailis
Jaskier wodny
Roślina wieloletnia, zakorzeniona w wodzie o łodydze w przekroju okrągłej, gładkiej, rozgałęzionej. Osiąga ona długość do 1,5m. Występuje w wodach płytkich i stojących lub wolno płynących jak rowy, kanały, stawy, jeziora. Często rośnie masowo. Lubi wody bogate w składniki pokarmowe a ubogie w wapń.
Liście ma zróżnicowane na pływające i podwodne. Liście pływające mają długie ogonki i blaszkę liściową w kształcie nerki, 3-5 klapowane (zdarzają się 3–7 klapowe), ząbkowane na brzegach. Liście podwodne maja krótki ogonek i blaszkę wielokrotnie pociętą na nitki., wiotkie.
Kwiaty są pojedyncze na długich szypułkach do 5 cm, wystają ponad wodę. Mają 5 działek kielicha i 5 białych płatków korony, u nasady żółtych. Wewnątrz są słupki i liczne pręciki (ponad 20). Dno kwiatowe cylindryczne, pokryte długimi włoskami.
Owocem jest owoc zbiorowy złożony z elipsoidalnych orzeszków.
Kwitnie od kwietnia do sierpnia.
Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Batrachium aquatile
Ranunculus heterophyllus
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
Włosienicznik wodny
Uwagi:
1. Roślina objęta od 2004 roku ścisłą ochroną gatunkową. Zagrożeniem dla niej jest zanieczyszczenie wód, wysychanie zbiorników i hodowla zwierząt w zbiornikach, gdzie rośnie.
2. Szczególnie częsty w wodach zasobnych w biogeny.
3. Bywa uprawiany jako roślina ozdobna w oczkach wodnych. Należy wówczas sadzić ją w doniczkach , gdyż niekontrolowana bardzo szybko rozrasta się.
Literatura:
1. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN
2. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.
.

.

.

.

.

|