Pięciornik rozłogowy - Potentilla reptans


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Potentilla reptans

Pięciornik rozłogowyRoślina wieloletnia z grubym kłączem z, którego wyrastają cienkie, nitkowate, pełzające, rzadko owłosione łodygi. Te nie rozgałęzione pędy mogą dorastać do 1m i zakorzeniają się w węzłach. Rośnie on na pastwiskach, wilgotnych łąkach, rowach, w zaroślach, na zrębach.


Liście 5-7 listkowe, rzadziej 3-listkowe, z długimi ogonkami, klinowate, ząbkowano piłkowane, rzadko owłosione, przylegającymi włoskami. Mają przylistki drobne, nie podzielone lub 2-3krotnie wcięte.


Kwiaty żółte, pojedyncze, wyjątkowo po 2, duże, na długich szypułkach wyrastają w kątach liści. Płatki korony odwrotnie sercowate, dłuższe od kielicha. Występuje także kieliszek.


Owocem jest drobna, naga niełupka.


Kwitnie od czerwca do września.


Uwagi:

1. Korzeń, ziele pięciornika rozłogowego zawierają garbniki.

2. Napar z kłączy stosuje się przeciw krwotokom, w stanach zapalnych jelit, do płukania jamy ustnej w zapaleniu dziąseł, działa też przeciwbiegunkowo. Podobne działanie ma nalewka alkoholowa z kłączy.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

3. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

4.Kuźniewski E, Augustyn-Puziewicz J. :Przyroda apteką. Jak rozpoznać i stosować zioła. 2006, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.