Pięciornik wyprostowany - Potentilla recta


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Potentilla recta

Pięciornik wyprostowany

Roślina wieloletnia o łodydze wyprostowanej lub nieco podnoszącej się, grubej. Łodyga rozgałęzia się w górze widlasto, pokryta jest szczecinkami, długimi włoskami i gruczołami. Osiąga wysokość od 30 do 70cm. Rośnie na trawiastych zboczach, w zaroślach, miejscach ruderalnych.


Liście dolne i środkowe ma 5-7 listkowe a górne 3-listkowe. Listki są podługowate, ząbkowane, zielone z obu stron i owłosione. Na spodzie wyraźnie widać nerwację. Liście mają przylistki jajowate lub jajowato-lancetowate.


Kwiaty zebrane są w luźny kwiatostan. Pojedynczy kwiat składa się z 10 szydlastych i owłosionych działek kielicha i 5 sercowatych, dużych, żółtych płatków korony oraz licznych słupków i pręcików.


Owocem jest niełupka.


Kwitnie od czerwca do lipca.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Potentilla laciniosa Kit. ex Nestl.

Potentilla transcaspia Th. Wolf


Uwagi:

1. Roślina pochodzi z Azji i Europy. W Polsce występuje na południu. Północna granica jego zasięgu przebiega na linii Lublin-Poznań.

2. Występuje w kilku odmianach.

3. Tworzy liczne mieszańce z pięciornikiem pagórkowym, piaskowym, siwym i srebrnym.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

3. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,WarszawaCopyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.