Potentilla erecta
Pięciornik kurze ziele
Liście odziomkowe są 3-5 listkowe, z ogonkami i szybko odpadają. Liście łodygowe są 3-listkowe, siedzące lub z krótkimi ogonkami, listki mają podługowate, wcinane, piłkowane, przylegająco owłosione. Pod nimi są duże przylistki , 3-5 krotnie wcięte.
Kwiaty żółte, na długich szypułkach, ułożone w luźnych, rozpierzchłych kwiatostanach. W kwiecie oprócz kielicha i korony występuje kieliszek.Płatki korony odwrotnie sercowate, 4-krotne.
Owocem drobne, nagie niełupki.
Kwitnie od maja do sierpnia.
Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Potentilla tormentilla
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
kurze ziele
kurzy ślad
panieński korzeń
Uwagi:
1. Kłącze pięciornika zawiera garbniki katechinowe, kwas chinowowy, sole mineralne, glikazyd tormentilinę.
2. Działanie lecznicze pięciornika kurze ziele było znane już w starożytności. Posiada on właściwości ściągające, przeciwzapalne, hamuje rozwój wirusów i przeciwkrwotoczne. Stosuje się go w infekcjach do płukanie jamy ustnej i gardła, w zapaleniach krtani i gardła, krwawieniu dziąseł i owrzodzeniu jamy ustnej. Także jako kompresy i do przemywania trudno gojących się ran oraz do irygacji w zapaleniu pochwy.
3. Jest składnikiem mieszanki zielarskiej Tannosan, maści tormentiolowej czy czopków.
4. W przeszłości używano go do barwienia tkanin na czarno i czerwono.
Literatura:
1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL
2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper
3. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.
4. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber







|