Topola osika - Populus tremula


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Populus tremula

Topola osikaDrzewo do 30m wysokości ,w górnej części pnia kora jest żółto-szaro-zielonkawa, gładka ,z małymi czarnymi romboidalnymi przetchlinkami, w dolnej spękana, .ciemno szara, czarniawa, nabrzmiała, podłużnie spękana. Gałęzie wznoszące się, młode nagie brązowawe, błyszczące, z wiekiem żóło-zielonkawo szarzeją. Pączki lśniące , lekko lepkie, stożkowato, ostro zakończone Rośnie na każdej glebie, odporna na mrozy, jest jednym z najważniejszych gatunków pionierskich.


Liście jajowate, okrągławe, nieregularnie ząbkowane. Za młodu owłosione, później nagie. Pod spodem szarozielone. Z góry zielone, błyszczące. W jesieni przebarwiają się na czerwono-żółto- pomarańczowe barwy. Są one osadzone na długich, silnie, bocznie, spłaszczonych ogonkach.


Kwiaty – jest drzewem dwupiennym. Zarówno męskie jak i żeńskie przybierają kształt kłosokształtnego karminowo-szaro ubarwionego grona pospolicie zwanego kotkami. Mają one długość do 10 cm. Przysadki kwiatowe dłoniastowcinane, brązowe, orzęsione, dwa znamiona, wiele pręcików. Kwiaty wiatropylne.


Owocem


Kwitnie po raz pierwszy około dwudziestego roku życia, przed rozwojem liści, od marca do kwietnia.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

osika

topola drżąca


Uwagi:

1. Jest drzewem szybko rosnącym o drewnie miękkim, lekkim, jasnym. Jest drzewem raczej krótko żyjącym. Przeciętnie jej wiek mieści się w przedziale 100-200 lat.

2. Oboczna nazwa drżączka jest kalką z języka łacińskiego populustopola”; łacińskie. tremo, tremeredrżeć, trząść się”.

3. W mitologi ludowej osikowe kołki najskuteczniej unieszkodliwiały upiory. By duch zmarłego nie wychodził nocą z trumny, zabijano ją osikowymi kołeczkami.

4. Spłaszczone ogonki liści powodują, że drżą one przy najmniejszych podmuchach wiatru. Ta cecha wpłynęła na wyobraźnie ludzi i w różnych mitologiach i baśniach ta topola drży ze strachu „nad czymś” lub „przed czymś”. Kain zabił Abla osikowym kołkiem, Jezus Chrystus zginął na osikowym krzyżu,


Literatura:

1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL.

2. Pokorny J.: Drzewa Europy Środkowej. 1980, Warszawa, Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

3. Rostański K., Rostański K. M.: Atlas i klucz: Drzewa i krzewy. Klucz do oznaczania wybranych gatunków drzewiastych. 2010, Krzeszowice, Wydaw. KUBAJAK
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.