Topola czarna - Populus nigra


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Populus nigra

Topola czarnaDrzewo liściaste o szerokiej koronie, pień ma pokryty spękaną, szaroczarną korowiną. Pączki i pędy ma żółtawe. Dorasta do 35m wysokości. Rośnie w dolinach rzek, zwłaszcza na terenach aluwialnych, piaszczystych, żwirowych, w lasach łęgowych. Jest światłolubna.


Liście maja kształt romboidalny, są zaostrzone i karbowano-piłkowane. Osadzone na długich ogonkach bez kulistych gruczołów. Gdy liście są młode, mają zielono-czerwonawy kolor, z czasem robią się ciemnozielone, z mocnym połyskiem, spodem jasnozielone i matowe.


Kwiaty u nasady mają kubkowaty wyrostek. Są dwupienne i zebrane w kotki. Przysadki kwiatowe są czerwone, porozcinane. Pylniki pręcików czerwone, znamiona słupków żółte.


Owocem jest torebka pękająca dwoma klapami. Nasiona opatrzone są w puch.


Kwitnie od marca do kwietnia .


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

sokora


Uwagi:

1.Drewno topoli czarnej jest miękkie i lekkie. Ma jasnobrązową twardziel i żółtobiały biel. Jest wykorzystywane jako surowiec do wyrobu celulozy i sklejki.

2. Topola czarna ma wiele pędów odroślowych, rozmnaża się również przez zdrewniałe sadzonki (zrzezy). Tworzy mieszańce z innymi topolami.

3. Pączki i kora zawierają glikozydy fenolowe ( m.in.salicyna, populina), olejki eteryczne, garbniki, żywice, sole mineralne, flawonidy i są surowcem zielarskim. Mają działanie: moczopędne, słabo napotne, przeciwgorączkowe. Obniżają poziom mocznika i innych szkodliwych produktów przemiany materii w organizmie.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Pokorny J.: Drzewa Europy Środkowej. 1980, Warszawa, Wydawnictwo Rolnicze i Leśne


. .


. .


. .


. .


. .


. .


. .


. .

Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.