Rdest wężownik - Polygonum bistorta


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Polygonum bistorta

Rdest wężownikRoślina wieloletnia, o łodydze wyprostowanej, kłącze ma zgrubiałe i poskręcane ,osiąga wysokość od 40 do 100cm, rośnie na wilgotnych łąkach, starych pastwiskach, często na glebie torfiastej.


Liście odziomkowe i dolne jajowate lub jajowato-lancetowate, u nasady sercowate, brzegiem faliste, górne liście lancetowate, siedzące; wszystkie z wierzchu zielone, spodem szare lub szarawozielone, krótko owłosione lub nagie.


Kwiaty w postaci szczytowego kłosu, okwiat różowy, czasem biały, 8 pręcików wystających z okwiatu.


Owocem są trójkanciaste, brunatne orzeszki.


Kwitnie od lipca do sierpnia.Uwagi:

1.Kłącze zawiera skrobię i dawniej w Rosji oraz w Irlandii produkowano z nich mąkę. W przeszłości w Anglii barwiono skórę czerwonym barwnikiem pozyskanym z tego rdestu.

2.Skręcone kłącza (łac. bistorta) przypominają dwa splątane węże. Stąd wierzono kiedyś, że rdest wężownik chroni przed następstwami ukąszeń węży.

3.Kłącze rdestu wężownika jest surowcem zielarskim stosowanym zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jest to lek ściągający, odkażający, odtruwający, przeciwzapalny, gojący i przeciwbakteryjny. Silny lek przeciwbiegunkowy u dzieci, korzystnie działa w leczeniu błon śluzowych okrężnicy, stanach zapalnych żoładka i jelit. Stosuje się go do płukania jamy ustnej i gardła, w anginie, pleśniawkach i krwawieniu dziąseł, do przemywania i okładów różnych ran i wrzodów oraz w leczeniu żylaków.Literatura:

e1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

3. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.