Trzcina pospolita - Phragmites australis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Phragmites australis

Trzcina pospolitaRoślina wieloletnia, bardzo okazała, sinozielona o sztywnym i nagim źdźble. Posiada duże kłącze z gęstymi rozłogami. Osiąga wysokość nawet do 4m. Jest rośliną wód stojących lub wolno płynących, torfowisk, wilgotnych łąk, łęgów czy ols. Rośnie też w opuszczonych żwirowniach czy na suchych glebach kamienistych.


Liście występują po jednej lub obu stronach łodygi. Języczki liściowe zastąpione są gęstym wieńcem krótkich włosków. Pochwy liściowe zachodzą na siebie, są zaokrąglone i nagie z małymi uszkami. Blaszki liściowe są długie, płaskie i zakończone cienkim, nieco pofałdowanym końcem.


Kwiaty zebrane w dużą wiechę, w czasie kwitnienia zwisłą, przechyloną w bok. Gałązki wiechy są szorstki i spiralnie ustawione. Kłoski są lancetowate, fioletowo nabiegłe. Dolne kwiaty w kłoskach są męskie a wszystkie pozostałe kwiaty są obupłciowe. Szypułki górnych kwiatów mają u podstawy kłosków pęczek srebrzystych włosów. Takie same pęczki włosów występują też na gałązkach wiechy. Kłoski zawierają od 3 do 7 kwiatów.


Owocem jest okryty plewkami ziarniak.


Kwitnie od lipca do września.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Phragmites communis Trin.,

Phragmites vulgaris Samp.,

Phragmites pumila Willk.,

Phragmites gigantea J.Gay,

Arundo phragmites L.,

Phragmites loscosii Willk.


Uwagi:

1. Roślina bardzo dobrze utrwala brzegi wód przed erozją, odgrywa dużą rolę w zarastaniu zbiorników wodnych, tworzy szuwary. Jest to największa nasza roślina zielna. Bardzo żywotna i ekspansywna, zmniejsza różnorodność biologiczną.

2. Źdźbła służą do produkcji mat budowlanych, ocieplaniu budynków, a także jako pokrycia dachów. Używa się jej do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach biologicznych.

3. Młode pędy nadają się na karmę dla koni i ściółkę.Służą też do budowy mundsztuki w instrumentach dętych, obsadek do piór lub przyrządów kreślarskich.

4. Podziemne kłącze przerabiano nawet niekiedy na namiastkę kawy.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

3. Mowszowicz J :Flora letnia. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych.1987,Warszawa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.