Kościenica wodna - Myosoton aquaticum


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Myosoton aquaticum

Kościenica wodnaRoślina wieloletnia, ma łodygę rozesłaną lub leżącą lub podnoszącą się, wiotką i kanciastą. Górą jest gruczołowato owłosiona, dołem jest naga i często zakorzenia się w węzłach. Osiąga długość od 30 do 120 cm. Rośnie w miejscach wilgotnych jak brzegi wód, zarośla, lasy , kamieńce, rowy. Jest wskaźnikiem wilgoci.


Liście są naprzeciwlegle ułożone na łodydze, sercowato-jajowate, ostro zakończone. Górne są siedzące a dolne na krótkich ogonkach. Spód liścia ma rzadko owłosiony nerw i blaszkę.


Kwiaty zebrane w wierzchotkę dwupromieniową. Pojedynczy kwiat ma kielich 5-dzielny, o działkach ogruczolonych i krótszych od płatków. Korona biała o płatkach rozciętych niemal do nasady. Charakterystycznych jest 5 szyjek słupka. Korona i kielich są owłosione.


Owocem jest jajowata torebka pękająca pięcioma ząbkami. Zawiera ona kilka nasion.


Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Malachium aquaticum (L.) Fr

Alsine aquatica (L.) Britt

Cerastium aquaticum L

Stellaria aquatica (L.) Scop


Uwagi:

1. Roślina samopylna. Jest podobna do gwiazdnicy gajowej. Gwiazdnica ma łodygę walcowatą i słupek z 3 znamionami oraz pękającą na 3 części torebkę.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Mowszowicz J :Flora letnia. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych.1987,Warszawa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.


.


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.