|
|
Malva neglecta
Ślaz zaniedbany
Roślina jednoroczna, dwuletnia lub wieloletnia, ma łodygę rozesłaną, częściowo podnoszącą się i rozgałęzioną, jest naga lub słabo owłosiona. Osiąga wysokość od 8 do 40cm. Rośnie na miejscach ruderalnych, drogach, na nasypach kolejowych , murach, brzegach pól, w ogrodach, nawet między płytami dróżek.
Liście w nasadzie są sercowate, 5-7 klapowe, z płytko karbowanymi brzegami, owłosione. Wyrastają na bardzo długich ogonkach.
Kwiaty są drobne, kieliszkowate wyrastają po kilka w kątach liści na szypułkach o różnej długości. Działki kielicha są równowąsko lancetowate, zaostrzone, z płaskim brzegiem i zrośnięte z kieliszkiem. Korona składa się z 5 bladoróżowych płatków, 2-3 razy dłuższa od kielicha. Pręciki liczne i zrośnięte u nasady w rurkę, słupek wielokrotny o licznych szyjkach.
Owocem jest rozłupnia zawierająca kilkanaście gładkich rozłupek o zaokrąglonych brzegach, ułożonych w krążek.
Kwitnie od czerwca do września.
Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Malva rotundifolia auct
Uwagi:
1. Ślaz zaniedbany jest rośliną leczniczą, zawiera sole mineralne, śluzy, garbniki, glikozydy antycyjanowe, cukry. Posiada działanie osłaniające, zmiękczające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i żółciopędne. Stosuje się go przy zaparciach, biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zaburzeniach trawienia, przeziębieniach.
2. Jest rośliną wskaźnikową piaszczystych gleb.
3. Dawniej była spożywana jako jarzyna.
Literatura:
1. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych.1986,Warszawa,WSiP
2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN
3. Zioła i rośliny lecznicze, łatwe i pewne rozpoznawanie. 2007, Ożarów Mazowiecki, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk
|
|