Modrzew europejski- Larix decidua


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Larix decidua

Modrzew europejskiDrzewo iglaste, o prostym pniu ,zrzucające igły na zimę. Pień starego drzewa pokryty grubą, spękaną głęboko korowiną. Dorasta do 40m.Szybko rośnie, odporny na mróz i upał, lubi gleby żyzne i gliniaste.


Liście w postaci igieł, miękkich, trawiastozielonych, zebranych w pęczki na starszych pędach czyli krótkopędach. Mogą też rosnąć pojedynczo i spiralnie na wydłużonych pędach jednorocznych.


Kwiaty męskie to żółtawe szyszeczki a żeńskie są różowe, czasem zielone. Wiatropylne.


Owocem jest osadzona na wyraźnym trzonku brązowa szyszka, która zawiera jasnobrunatne, oskrzydlone nasiona. Wysyp nasion następuje od lutego do lata. Brzegi łusek na szyszkach nie są powyginane. Szyszki pozostają na drzewie przez kilka lat.


Kwitnie od kwietnia do maja.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Larix europaea


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

Modrzew pospolity


Uwagi:

1. Naturalnym siedliskiem tego gatunku na terenie Polski były Tatry. Rośnie on tam w piętrze regla dolnego. Ze względu na swoje naturalne walory został rozpowrzechniony na terenie całego kraju. Wyhodowano kilka odmian tego gatunku różniących się głównie kolorem kwiatów i kształtem szyszki.

2. Modrzew europejski dostarcza trwałe, wysokiej jakości drewno, które stosuje się w budownictwie wodnym. Nadaje się ono również na okleiny, lekkie meble. Doskonały materiał także w budownictwie lądowym. Często był stosowany do budowy dworów szlacheckich, kościołów.

3. Żywica z modrzewia dostarcza doskonałej terpentyny. Używali jej najwięksi mistrzowie malarstwa Odrodzenia i Renesansu.

4 Blisko rosnące obok siebie modrzewie i świerki są często atakowane przez smerkuna szyszniaka, syn. ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Owad (wielkości mszyc) w kolejnych fazach swojego rozwoju naprzemienie żeruje na świerku i modrzewiu tworząc galasy. Porażona roślina w krótkim okresie doprowadzana jest do uschnięcia. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania tego szkodnika jest wycinanie porażonych gałęzi i ich palenie. Zdjęcia galasów smerkuna szyszniaka zamieszczono przy opisie świerka pospolitego.

5.Łacińska nazwa gatunku odzwierciedla jego cechy: Człon. larix, z łac. laridum dosłownie „słonina” obrazuje „tłustość, połyskliwość” żywicy; decido, decidere „odpadać” opisuje opadanie zimą igieł.

6. W demonologii ludowej modrzew był siedliskiem dusz ludzi zmarłych w tragicznych okolicznościach. Pokłosie tych wierzeń można odnaleźć w poezji romantycznej.


Literatura:

1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL.

2. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

3. Pokorny J.: Drzewa Europy Środkowej. 1980, Warszawa, Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

4. Kremer B.P.: Drzewa liściaste i iglaste. 1995, Warszawa, Oficyna Wydawnicza Multico


. .


. .


. .
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.