Przytulia okrągłolistna - Galium rotundifolium


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Galium rotundifolium

Przytulia okrągłolistnaRoślina wieloletnia, zielna tworząca niewielkie, luźne darnie. Łodyga jest cienka, czterokanciasta, naga lub lekko owłosiona. Może być podnosząca się lub leżąca (rozesłana). Dorasta do 30 cm wysokości. Rośnie w cienistych lasach mieszanych, borach świerkowych i świerkowo-jodłowych. Jest gatunkiem charakterystycznym borów świerkowo-jodłowych. Preferuje siedliska cieniste i umiarkowanie cieniste, świeże, umiarkowanie żyzne (mezotroficzne) gleby o odczynie kwaśnym, piaszczysto-gliniaste, pokryte mchem.


Liście są zawsze po cztery w okółku, cienkie, jasnozielone, okrągławe lub okrągło-eliptyczne, na szczycie zaokrąglone, z krótkim kończykiem. Liście na obrzeżu i górnej powierzchni delikatnie orzęsione.


Kwiaty zebrane w kwiatostan szczytowy, luźny, 3-dzielny, gałęzisty (wierzchotka) z długimi, szeroko rozstawionymi gałązkami. Kwiaty białe, drobne, z ostrymi łatkami.


Owocem jest kulista rozłupka, pokryta haczykowatymi włoskami.


Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

--------------


Uwagi:

1.Przytulia okrągłolistna zapylana jest głównie przez muchówki, możliwe jest również samozapylenie. Nasiona rozsiewane są przez ptaki.

2. Roślina lecznicza.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.