Kostrzewa olbrzymia - Festuca gigantea


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Festuca gigantea

Kostrzewa olbrzymiaRoślina wieloletnia, luźnokępkowa trawa o barwie żywozielonej. Łodyga czyli źdźbło podnosi się łukowato i może osiągnąć wysokość od 60 do 150cm. Rośnie w lasach liściastych, zaroślach, zwłaszcza w łęgach, nad potokami, zrębach, lubi miejsca słoneczne i umiarkowanie chłodne.


Liście są długie, zwisające o wiotkiej blaszce liściowej. Pochwa jest otwarta. Liście u wylotu pochew obejmują źdźbło dwoma sierpowatymi uszkami. Liści może być od 3 do 5. Języczek jest krótki i ucięty.


Kwiaty zebrane są w luźnej i słabo rozgałęzionej wiesze. Podczas kwitnienia wiecha jest rozpierzchła a po kwitnieniu znów ścieśnia się. Najniższa gałązka ma 4-6 kłosków, a jej odgałęzienia 1-3 kłoski .Mają one ostro zakończone plewy z lekko falistą, długą do 2cm ością. Plewki dolne są sztywne.


Owocem jest ziarniak.


Kwitnie od czerwca do lipca.


Uwagi:

1. Kostrzewa olbrzymia jest trawa ozdobną. Ceniona jest za barwę (soczysta zieleń) i okazałe kwiatostany (wiechy). Sadzi się ją na rabatach, w skrzynkach i pojemnikach. Stosuje się ją również do suchych bukietów.

2. Oprócz nasion rozmnaża się przez podział kęp.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.