Kolczurka klapowana - Echinocystis lobata


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane
Echinocystis lobata

Kolczurka klapowanaRoślina jednoroczna o łodydze płożącej się i pnącej, zaopatrzonej w wąsy czepne, które umożliwiają wspinanie się po podporach. Może osiągać długość do 8m. Chętnie wysiewana w ogrodach przy płotach, mało wybredna w stosunku do podłoża, zawleczona, najchętniej rośnie nad brzegami wód, w wiklinach nadrzecznych, obrzeżach stawów, śmietnikach.


Liście ma 5-7 klapowane, miękkie, krótko owłosione, ostro zakończone, piłkowane, na długich ogonkach.


Kwiaty są rozdzielnopłciowe ale jednopienne. Męskie kwiaty zebrane są w groniaste, białe kwiatostany. Kwiaty żeńskie są sześciokrotne, pojedyncze u nasady kwiatów męskich i są skierowane w dół. Męskie kwiaty skierowane są w górę.


Owocem jest jajowata torebka, kolczasto owłosiona. Torebka zawiera 4 podługowate i spłaszczone nasiona, które długo mogą się utrzymywać na uschniętych roślinach.


Kwitnie od lipca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Micrampelis lobata (Michx.) Greene

Sicyos lobata Michx

Echinocystis echinata (Mühl.) Britt., Sterns et Poggenb


Uwagi:

1. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej. Do Polski trafiła początkiem XX wieku jako roślina ozdobna. Obecnie znana jest w całym kraju. Najwięcej stanowisk tej roślin spotyka się wzdłuż rzek.

2. Kolczurka klapowana należy do obcych roślin, które odniosły sukces w kolonizacji polskiej części Karpat. Należy ona również do 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w Europie. Przyczynia się do zmian charakteru opanowanych środowisk. Może tworzyć zwarte maty złożone ze splecionych ze sobą pędów, a to przyczynia się do deformowania zarówno roślin zielnych jak i krzewów. Oddziaływanie jej jest o tyle istotne, że pojawia się w zbiorowiskach chronionych jak ziołorośla górskie i ziołorośla nadrzeczne, jak również w łęgach.

3. W Polsce „Ustawa o ochronie przyrody” z 2004 roku zabrania wprowadzania jej do środowiska, a od roku 2012 import. Posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż kolczurki wymagają specjalnego zezwolenia ze względu na dużą inwazyjność tej rośliny.


Literatura:

1. Dz.U. z 2009r.Nr 151, poz.1220.O Ochronie przyrody

2. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

3. Praca zbiorowa: Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. 2012, Warszawa, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.