Powój polny - Convolvulus arvensis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Convolvulus arvensis

Powój polnyRoślina wieloletnia, posiada pełzające i gałęziste kłącze. Łodygę ma wijącą się lub pełzającą, cienką, długą, krótko owłosioną i żeberkowaną. Osiąga długość od 20 do 150cm. Rośnie na polach, przydrożach, miejscach ruderalnych, nasypach, pastwiskach, na polach uprawnych. Preferuje miejsca suche i gleby lekkie.


Liście ma pojedyncze z ogonkami, lancetowato wydłużone lub jajowate, u nasady strzałkowate lub sercowate. Brzeg liści jest gładki, ułożone są skrętolegle.


Kwiaty osadzone są w kątach liści na długich szypułkach. W połowie szypułki znajdują się dwa małe nitkowate podkwiatki. Korona jest lejkowate, biała , różowa lub różowo-biała, w pączku jest skręcona. Działki kielicha są wolne, okrągławe, tępe i orzęsione.


Owocem jest naga, dwukomorowa torebka. Nasiona są ciemne.


Kwitnie od czerwca do września a czasem i do października.


Synonimiczne zwyczajowe nazewnictwo polskie:

brzóska

dzwonki

panny

powojka

powoik


Uwagi:

1.Bardzo ekspansywna roślina, łodyga zawsze skręca w lewo, zawiera też mleczny sok.

2. Kwiaty kwitną tylko jeden słoneczny dzień. Roślina miododajna.

3. Kwiaty wydzielają zapach migdałów w pełnym słońcu.

4. Ziele zawiera flawonidy, garbniki, związki kumarynowe, żywice. Ma właściwości lecznicze, w medycynie ludowej stosowano go w leczeniu ran, w zaparciach, jako środek przeczyszczający. Roślina trująca dla koni. W uprawach trudny do wytępienia chwast, powoduje zaleganie w zbożu.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

3. Mowszowicz J. 3. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych.1986,Warszawa,WSiP1986,Warszawa,WSiP


.


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.