Convolvulus arvensis
Powój polny
Roślina wieloletnia, posiada pełzające i gałęziste kłącze. Łodygę ma wijącą się lub pełzającą, cienką, długą, krótko owłosioną i żeberkowaną. Osiąga długość od 20 do 150cm. Rośnie na polach, przydrożach, miejscach ruderalnych, nasypach, pastwiskach, na polach uprawnych. Preferuje miejsca suche i gleby lekkie.
Liście ma pojedyncze z ogonkami, lancetowato wydłużone lub jajowate, u nasady strzałkowate lub sercowate. Brzeg liści jest gładki, ułożone są skrętolegle.
Kwiaty osadzone są w kątach liści na długich szypułkach. W połowie szypułki znajdują się dwa małe nitkowate podkwiatki. Korona jest lejkowate, biała , różowa lub różowo-biała, w pączku jest skręcona. Działki kielicha są wolne, okrągławe, tępe i orzęsione.
Owocem jest naga, dwukomorowa torebka. Nasiona są ciemne.
Kwitnie od czerwca do września a czasem i do października.
Synonimiczne zwyczajowe nazewnictwo polskie:
brzóska
dzwonki
panny
powojka
powoik
Uwagi:
1.Bardzo ekspansywna roślina, łodyga zawsze skręca w lewo, zawiera też mleczny sok.
2. Kwiaty kwitną tylko jeden słoneczny dzień. Roślina miododajna.
3. Kwiaty wydzielają zapach migdałów w pełnym słońcu.
4. Ziele zawiera flawonidy, garbniki, związki kumarynowe, żywice. Ma właściwości lecznicze, w medycynie ludowej stosowano go w leczeniu ran, w zaparciach, jako środek przeczyszczający. Roślina trująca dla koni. W uprawach trudny do wytępienia chwast, powoduje zaleganie w zbożu.
Literatura:
1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL
2. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.
3. Mowszowicz J. 3. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych.1986,Warszawa,WSiP1986,Warszawa,WSiP
.

.

.

.

.

.

.

|