Dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Carlina acaulis

Dziewięćsił bezłodygowyRoślina dwuletnia o zredukowanej łodydze do 3cm. Rośnie na murawach kserotermicznych, bliźniaczyskach, murawach naskalnych, suchych łąkach, trawiastych zboczach, suchych pastwiskach, w widnych lasach i ich obrzeżach. Jest to roślina światłolubna.


Liście zebrane w rozetę, są pierzaste, powcinane i kolczaste. Na spodzie słabo pajęczynowate.


Kwiat w postaci jednego koszyczka, który okryty jest srebrzystobiałymi i błoniastymi listkami z kolcami. Środek wypełniają kwiaty rurkowe.


Owocem jest niełupka, lśniąco owłosiona z puchem kielichowym.


Kwitnie od sierpnia do września.


Uwagi:

1.Roślina jest ściśle chroniona. Dawniej zbierany w celach dekoracyjnych, obecnie zagrożeniem dla niego jest gospodarka leśna (zarastanie polan śródleśnych, sukcesja wyższych gatunków na łąkach).

2. Dziewięćsił jest roślina leczniczą znaną od średniowiecza. Ma działanie przeciwbakteryjne, napotne, moczopędne, szczególnie jego korzeń. W jego składzie występuje olejek, który zawiera tlenek carlina, garbniki i inulinę. Wyciąg z wysuszonego korzenia hamuje wzrost bakterii gram-dodatnich i gronkowca złocistego.

3. Jest motywem zdobniczym w góralskiej sztuce ludowej.


Literatura:

1. Mirek Z, Piękoś-Mirkowa H: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy.2003, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza

2. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny chronione. Wyd.2. zmienione i rozszerzone. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.


.


.


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.