Carex brizoides
Turzyca drżączkowata
Roślina wieloletnia, o podłużnym kłączu. Ma łodygę wzniesioną, cienką i wiotką, w górze szorstką. Na przekroju jest trójkątna, podczas kwitnienia krótsza od liści. Podstawę ma objętą bezlistnymi pochwami. Osiąga wysokość od 25 do 60 cm a nawet i 100cm. Rośnie w wilgotnych lasach liściastych, na brzegach lasów i polan w środowisku z wodą stojącą lub podsiąkającą. Zwykle rośnie w dużych kępach.
Liście są dłuższe lub równe łodydze, trawiastozielone, wiotkie i zwisające. Na końcach są zaostrzone, rynienkowate lub płaskie, z nerwem środkowym.
Kwiaty zebrane w kwiatostanie kłosowym, składającym się z 4-8 kłosków. Kłosy są odwrotnie jajowate, nieco skrzywione. U podstawy mają kwiaty męskie a u góry- żeńskie. Przysadki kwiatowe( plewy) są białawe, połyskujące z zielonym grzbietem, później słomkowate. Pęcherzyki są zielone, podłużnie lancetowate i wyraźnie oskrzydlone.
Owocem są orzeszki, płaskie lub jajowate, wydłużone
Kwitnie od kwietnia do maja.
Synonimiczne nazewnictwo polskie:
turzyca drżączkowa
morska trawka
Uwagi:
1. Roślina pospolita.
2. Dawniej używano jej w tapicerstwie zamiast trawy morskiej- Zostera marina. Służyła do wypełniania materaców i mebli tapicerowanych.
Literatura:
1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN
2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN
.

.

.

.

.

.

|