Dzwonek lancetowaty - Campanula serrata


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Campanula serrata

Dzwonek lancetowatyRoślina wieloletnia, łodyga jest wzniesiona, nieco kanciasta, z krótkimi, ostającymi włoskami na kantach, dość gęsto, skrętolegle ulistniona. Osiąga wysokości do 50cm. Roślina wysokogórska. Rośnie na miejscach otwartych w pełnym świetle, na stokach, borówczyskach, ziołoroślach i traworoślach, górskich łąkach.


Liście w postaci płonnych różyczek są długoogonkowe, z wydłużonymi, sercowatymi blaszkami. Liście łodygowe są lancetowate z wyraźnie wystającym jednym nerwem na spodniej stronie, na brzegu nieco zgrubiałe, płytko, ostro piłkowane.


Kwiaty tworzą groniasty, rzadziej wiechowaty kwiatostan na szypułkach, niekiedy łodyga na szczycie ma jeden kwiat. Działki kielicha są około 3 razy krótsze od korony, równowąskie. Korona jest ciemno niebiesko-fioletowa, dzwonkowata. Pręciki w liczbie 5. Słupek dolny.


Owocem jest odwrotnie jajowata torebka, otwierająca się 3 otworami w pobliżu nasady.


Kwitnie od lipca do września.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Campanula napuligera Schur

Thesium serratum Schult


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

dzwonek piłkowany


Uwagi:

1. Gatunek zamieszczony w "Polskiej Czerwonej Księdzie Roślin" jako narażony na wyginięcie. Drastyczny niekiedy spadek liczebności osobników, obserwowany np. w paśmie Wielkiej Raczy, był spowodowany prawdopodobnie zmianą sposobu użytkowania łąk górskich w związku z zaprzestaniem wypasu.

2. Dzwonek piłkowany jest objęty Dyrektywą Siedliskową. Od 2004r. podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej.


Literatura:

1. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny chronione. Wyd.2. zmienione i rozszerzone. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

2. red. Z. Mirek, H. Piękoś-Mirkowa: Czerwona Księga Karpat Polskich. Rośliny naczyniowe.2008, Kraków, Instytut Botaniki im.W.Szafera. Instytut Ochrony Przyrody PAN.Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.