Berberys Thunberga - Berberis thunbergii


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane
Berberis thunbergii

Berberys ThunbergaKrzew liściasty o rozłożystych, gęstych, łukowato wygiętych gałęziach, może mieć różny pokrój u różnych odmian. Dorasta do1,5m wysokości. Ma niewielkie wymagania glebowe, najlepiej rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych. Preferuje stanowiska słoneczne. Odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza.


Liście ma łopatkowe do odwrotnie jajowatych, drobne, całobrzegie. Posiada zazwyczaj pojedyncze ciernie ( przekształcone liście), ale nie jest to wyznacznik gatunku.


Kwiaty ma żółtawe, od zewnątrz zaczerwienione. Mogą występować pojedynczo lub być zebrane w pęczki. Są pachnące i miododajne. Pręciki poruszają się po dotknięciu.


Owocem jest eliptyczna, czerwona i błyszcząca jagoda. Kwaśna w smaku, zawiera dużo witaminy C i długo pozostaje na gałęziach.


Kwitnie od maja do czerwca.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

------------


Uwagi:

1. Doskonały do tworzenia niskich żywopłotów, do obsadzania skarp, do jesiennych zestawień kolorystycznych (wspaniałe kolorowe zabarwienie liści).

2. Występuje w wielu odmianach. Pochodzi z Japonii. Ze względu na popularność nasadzeń coraz częściej dziczeje.


Literatura:

1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL.

2. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN


. .


. .


. .


. .


. .


. .


. .


. .
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.