Kopytnik pospolity - Asarum europaeum


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Nazwa Łacińska

Kopytnik pospolityRoślina wieloletnia, owłosiona z pełzającym i rozgałęzionym kłączem. Łodyga krótka. Dorasta do 10cm wysokości. Spotkać go można w miejscach cienistych, lasach liściastych, zaroślach, borach, na glebach wapiennych, gliniastych i ilastych.


Liście z długimi, owłosionymi ogonkami o nerkowatym kształcie. Są ciemnozielone, lśniące, skórzaste, zimozielone, brzeg maja przylegająco owłosiony.


Kwiaty pojedyncze, na szczycie łodyg, dzwonowate, brunatnoczerwone, na krótkich owłosionych szypułkach. Okwiat złożony z 3 działek.


Owocem jest torebka, która pęka nieregularnie.


Kwitnie od marca do maja.


Uwagi:

1. Roślina pod częściową ochroną.

2. Roślina trująca. Zawiera olejki eteryczne, flawonidy, garbniki. W olejkach eterycznych występuje trucizna, która powoduje podrażnienia skóry, powstanie pęcherzy a po spożyciu - biegunkę, wymioty i osłabienie aż do zapaści. Dawniej był używany jako środek wymiotny i zwalczający kaszel.

3. W Beskidach był jednym ze składników palm wielkanocnych.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny chronione. Wyd.2. zmienione i rozszerzone. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

3. Lange D.: Zwiastuny wiosny. Rośliny wcześnie kwitnące. 1996, Warszawa, Oficyna Wydawnicza Multico


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.