Kalina koralowa - Viburnum opulus


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Viburnum opulus

Kalina koralowa

Krzew o korze szarej, u młodych gałązek jest zielonoszara, nagich lub krótko ogruczolonych, kanciastych, dorasta do 4m, rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach, nad brzegami wód, często sadzona w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna.


Liście naprzeciwległe, pojedyncze, dłoniaste, 3-5 klapowane; klapy jajowate, ostre, zatokowo ząbkowane, ogonki tuż pod blaszką z zielonymi brodawkami, poza kwiatowymi miodnikami, spodem nieco omszone.


Kwiaty zebrane w baldachokształtny kwiatostan, brzeżne są białe, płonne i większe, środkowe są mniejsze, różowobiałe i płodne.


Owocem jest szkarłatnoczerwony, lśniący pestkowiec , który dojrzewa od września.


Kwitnie od maja do lipca.


Uwagi:

1. Roślina częściowo chroniona.

2. Owoce są gorzkie, słabo trujące, powodują wymioty oraz biegunkę, lepiej pozostawić je ptakom śpiewającym, dla których są cennym pokarmem w zimie.

3.Surowcem zielarskim jest kora kaliny koralowej, która działa rozkurczowo, przeciwkrwotocznie i ściągająco, owoce zawierają dużo pektyn, cukrów, kwasów organicznych oraz witaminy C i P. W medycynie ludowej sok z owoców stosowano jako lek przy kaszlu, w biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Nalewka z kory stosowana jest w stanach skurczowych macicy i bolesnym miesiączkowaniu.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2.Kremer B.P .:Owoce leśne.1996,Warszawa, Oficyna Wydawnicza Multico

3. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.