Osoka aloesowata - Stratiotes aloides


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Stratiotes aloides

Osoka aloesowataRoślina wieloletnia zakorzeniona w wodzie za pomocą grubego kłącza i sznurowatych korzeni. Rośnie w wodach stojących lub wolno płynących, takich jak jeziora, starorzecza, stawy i glinianki. Występuje w zbiornikach o różnej trofii i na rozmaitych podłożach. Tworzy zwarte fitocenozy w wodach do 1m głębokości , stanowiąc ostatnie stadium rozwoju roślinności wodnej.


Liście z kłącza wyrastają liście zebrane w gęstą różyczkę, osiągające do 40 cm długości. Charakteryzują się one obecnością kanałów powietrznych, dzięki którym roślina może pływać oraz kolczasto piłkowanymi, zaostrzonymi brzegami. Liście częściowo zanurzone są w wodzie.


Kwiaty wyrastają z kątów liści o trzech zielonych działkach kielicha i trzech białych , jajowatych płatkach korony . Osoka jest rozdzielnopłciowa. W kwiatach żeńskich znajduje się słupek o sześciu szyjkach. W kwiatach męskich, wystających z osłony, znajduje się około 12 pręcików. Rozdzielenie płci jest bardzo nierównomierne. Często na ogromnych obszarach występują tylko osobniki jednej płci.


Owocem jest zielona, jajowata, sześcioboczna torebka


Kwitnie od maja do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

------


Uwagi:

1. Osoka aloesowata spędza zimę na dnie zbiornika, latem zaś wypływa na powierzchnię by zakwitnąć. W okresie późnojesiennym dolna część pędu i liście obumierają, roślina zaczyna znowu powoli zanurzać się pod wodę, przygotowując się do zimowania. Osoka dobrze rozmnaża się wegetatywnie za pomocą rozłogów.

2 Nazwa naukowa Stratiotes aloides nazwę wywodzi z greki. Pierwszy człon, stratiotes -żołnierz, odnosi się ze do wyglądu liści o szablastym, ostrozadzierżystym kształcie. Epitet gatunkowy aloides wskazuje na podobieństwo tej rośliny do aloesu, ponieważ arabsko-greckie aloë oznacza aloes. Nazwa polska: słowo „osoka” w języku staropolskim oznacza fałszywe oskarżenie, stąd można przypuszczać, iż nazwę roślinie nadano przez wzgląd na podobieństwo do aloesu. Liście są bowiem długie i kolczasto piłkowane na brzegu, jak u aolesu.

3. Gatunek ten jest bardzo popularny także wśród posiadaczy oczek wodnych, gdyż posiada bardzo dekoracyjne kwiaty i liście.

4.W krajach o cieplejszym klimacie osoka uważana jest za chwast.


Literatura:

1. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.