Gwiazdnica pospolita - Stellaria media


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Stellaria media

Gwiazdnica pospolita


Roślina jednoroczna lub dwuletnia, żywozielona, o cienkiej płożącej się łodydze, która potrafi zakorzenić się w miejscu węzła, od 5 do 30cm wysokości , jednoszeregowo owłosiona, obła, rośnie na polach, pastwiskach, śmietnikach, w ogrodach, lasach, zaroślach, miejscach ruderalnych.


Liście jajowate o delikatnie ostrym zakończeniu, naprzeciwległe, gładkie ,górne siedzące, dolne ogonkowe.


Kwiaty białe, drobne, szczytowe i pachwinowe, płatki wcięte niemal do dna kwiatowego, krótsze od działek, działki delikatnie owłosione, posiada 3 znamiona na słupku.


Owocem jest mała torebka o sześciu długich ząbkach.


Kwitnie prawie cały rok.

Uwagi:

1.Roślina zawiera minerały i witaminę C. Hildegarda z Bingen opisywała ją jako truciznę na czerwie i robaki, zaś ks. Kneipp uznał ją za dzikie, bogate ziele o właściwościach uspakajających i wykrztuśnych. W ludowej medycynie stosowano gwiazdnicę przy reumatyzmie i bólach kończyn, świeże ziele przykładano do ran i wysypek.

2.Roślina trująca.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. CzęśćI. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN

3. Zioła i rośliny lecznicze, łatwe i pewne rozpoznawanie. 2007, Ożarów Mazowiecki, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk

.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.