Nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Solidago canadensis

Nawłoć kanadyjskaRoślina wieloletnia, ma łodygę wzniesioną, sztywną, pojedynczą, może być naga lub owłosiona. Wewnątrz jest pusta. Może osiągać wysokość do 1,5m. Tworzy połacie przy drogach, na nasypach kolejowych, nieużytkach, obrzeżach pól, pastwiskach, terenach przekształconych przez człowieka, na brzegach rzek.


Liście są lancetowate, zaostrzone, zwykle ostro piłkowane. Od spodu są omszone, z wyraźnymi nerwami brzeżnymi. Liście pokrywają całą łodygę.


Kwiaty skupione w licznych koszyczkach, które ułożone są w szerokopiramidalną wiechę z osią centralną i odgałęzieniami bocznymi odgiętymi w tył jednostronnie. Korona jest żółta. Koszyczki okryte są równowąskimi nierównymi listkami z zielonym paskiem.


Owocem jest niełupka, krótko omszona z puchem kielichowym.


Kwitnie od lipca do października.


Synonimiczne zwyczjowe nazewnictwo polskie:

drzewko Matki Boskiej


Uwagi:

1. Roślina przywleczona z Ameryki Północnej, uciekinier z ogrodów, doskonale zaaklimatyzowany w naszej florze. Zaczyna stanowić poważne zagrożenie dla gatunków rodzimych. Rozmnaża się nie tylko przez nasiona ale i wegetatywnie, przez kłącza. Roślina długowieczna, może osiągnąć wiek stu lat. Produkuje ponad 10tys. nasion na jednej łodydze.

2. Tworzy ubogie gatunkowo i trwałe zbiorowiska roślinne.

3. Zapylana przez owady, które zwabia duża ilość nektaru i pyłku. Aby powstało nasienia musi dojść do zapylenia krzyżowego.


Literatura:

1. Fletcher N.: Kieszonkowy atlas kwiatów dziko rosnących. 2007, Warszawa, Solis Andrzej Koper.

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN

3. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN


.


.


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.