Wierzba szara - Salix cinerea


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodaneSalix cinerea

Wierzba szaraRoślina o pokroju krzewu szeroko rozrastającego się i tworzącego duże i regularne kępy. Roczne gałązki są brunatne, grube i silnie omszone, starsze gałęzie pokryte są charakterystycznymi płaskimi wklęsłościami. Po zdarciu nad nimi kory zaobserwować można w drewnie wypukłe listewki. Pączki mają owłosione, okrągłe, grube i silnie wypukłe. Osiąga wysokość do 6m. Rośnie na wilgotnych nie użytkowanych łąkach, torfowiskach, brzegach wód. W górach występuje po regiel dolny.


Liście są odwrotnie jajowate lub eliptyczne, zaostrzone, o brzegach płytko piłkowanych, czasami całobrzegie. Wyrastają na ogonkach i mają duże, nerkowate przylistki, długo utrzymujące się na roślinie. Blaszka liścia jest lekko pomarszczona, spodem jasnozielona, górą matowa, brudnozielona. Na spodzie liści wyraźnie wystająca sieć nerwów 3 i 4 rzędu. Młode liście silnie owłosione, później łysieją. Nie czernieją podczas suszenia


Kwitnie od marca do kwietnia.


Kwiaty zebrane są w kotki o dwubarwnych przysadkach; górą czarniawych, dołem jasnych. Kotki żeńskie mają 3-9 łusek u nasady. Ich owłosione słupki o wydłużonych, rozchylonych i skośnie wzniesionych do góry znamionach osadzone są na trzonku (krótszym od zalążni), szyjki słupka brak. Kotki męskie również mają dwubarwne przysadki o łopatkowatym kształcie i owłosione długimi włosami. Ich kwiaty z jednym wydłużonym i zgiętym na szczycie miodnikiem mają pręciki u nasady owłosione, o wolnych nitkach i pylnikach początkowo czerwonych, w czasie dojrzewania żółtych, a po przekwitnięciu brunatnych. Jest to roślina dwupienna.


Owocem jest owłosiona torebka o klapach spiralnie odwiniętych na zewnątrz.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

------------


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

łoza


Uwagi:


1. Na mokrych glebach ze stagnującą wodą stanowi ona wskaźnik wody(stagnacji).

2. Kwitnie krótko przed pojawieniem się liści. Roślina miododajna.

3. Rozmnaża się z nasion; zrzezy trudno się ukorzeniają. Gałązki służą do wyrobów wikliniarskich.


Literatura:


1. Aichele D. i R, Schwegler A.: Jakie to drzewo?. 1998, Warszawa, PWRiL.

2. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

3. Licht W : Krzewy na obrzeżach drzewostanów, w żywopłotach i zaroślach. 1996,Warszawa, MULTICO Oficyna WydawniczaCopyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.