Szczaw polny - Rumex acetosella


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Rumex acetosella

Szczaw polnyRoślina wieloletnia o cienkiej, wzniesionej lub płożącej się i rozgałęzionej łodydze. W dolnej części często przebarwiona jest na czerwono. Wyrasta na wysokość do 50cm. Zasiedla gleby pozbawione wapnia jak suche łąki, drogi, wrzosowiska, ubogie murawy, pola, ugory i nieużytki.


Liście ma dłuższe niż szersze, lancetowate, na końcach zaostrzone i ogonkowe. U nasady posiadają dwie oszczepowate, wyrastające na boki i ostro zakończone łatki. Przylistki są zrosłe w tutkowatą pochwę obejmującą łodygę.


Kwiaty są zebrane w rozpierzchły kwiatostan na bezlistnych częściach łodygi. Drobne kwiaty są czerwonej barwy, w strukurze 3-krotne.Wewnętrzne listki okwiatu są jajowate i na szczycie zaokrąglone. Jest to roślina dwupienna.


Owocem jest trójgraniasty orzeszek.


Kwitnie od maja do września.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Rumex tenuifolius

Acetosella vulgaris Fourr.

Acetosella angiocarpa (Murb.) Å. Löve & D. Löve

Acetosella vulgaris ssp. pyrenaica (Pourr. ex Lapeyr.) Å. Löve

Rumex angiocarpus Murb.

Rumex acetosella ssp. angiocarpus (Murb.) Murb.


Uwagi:

1. Roślina zawiera rutynę i saponiny. Liście są kwaśne ze względu na dużą zawartość kwasu szczawiowego. Uważa się, że jest to roślina słabo trująca.

2. Zapylenie następuje przez wiatr, owoce również są roznoszone przez wiatr.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych. 1986,Warszawa,WSiP

Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.