Przenęt purpurowy - Prenanthes purpurea


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Prenanthes purpurea

Przenęt purpurowyRoślina wieloletnia, ma łodygę pojedynczą, obłą i wzniesioną. Jest naga, lub tylko słabo owłosiona. W górnej części rozgałęzia się, a pod ziemią posiada grube, rozrastające się kłącze. Osiąga wysokość od 50 do 120cm. Rośnie w górskich lasach aż po piętro kosówki, zaroślach, zrębach, brzegach potoków. Lubi miejsca cieniste.


Liście dolne mają podłużnie jajowaty kształt (szerszy w górnej części liścia) i posiadają szerokie zatokowate wycięcia. Ich nasady zbiegają w krótki ogonek. Liście środkowe i górne są nie tylko dużo mniejsze, ale mają znacznie różniący się od liści dolnych kształt; są lancetowate lub podługowate i brzegi mają tylko nieznacznie wycięte, lub są tylko piłkowane. Są siedzące i mają sercowate nasady. Wszystkie liście są cienkie i nagie.


Kwiaty zebrane w koszyczki na długich, zwisających szypułkach; tworzą wiechę. Pojedynczy koszyczek składa się z 5 kwiatków. Okrywa koszyczka złożona jest z 2-3 szeregów listków, a poniżej na szypule są dodatkowe małe listki. Kwiaty są dłuższe od okrywy i tworzą je purpurowe języczki z 5 wąskimi ząbkami na szczycie oraz część rurkowa.


Owocem jest wydłużona niełupka z białym puchem kielichowym.


Kwitnie od lipca do września.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

-----------------


Uwagi:

1. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.


Literatura:

1. Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z.: Rośliny górskie. 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.