Rdestnica kędzierzawa - Potamogeton crispus


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Potamogeton crispus

Rdestnica kędzierzawaRoślina wieloletnia, wodna o łodydze spłaszczonej, czterokanciastej i masywnej. Jest silnie rozgałęziona i często czerwonawo zabarwiona. Pędy mają od 1,5m do 2m długości. Zasiedla głównie stojące i wolno płynące wody eutroficzne: jeziora, starorzecza, stawy, sadzawki, rzeki. Nie osiedla się w miejscach silnie wypłyconych. Porasta różne typy podłoża: gliniaste, mineralne, mineralno-organiczne i organiczne. Spotykana jest do głębokości 2-3 m.


Liście są od jasnozielonej do brunatno-zielonej barwy, często z czerwonawym zabarwieniem wzdłuż nerwu środkowego. Blaszka jest lancetowata o falistych i piłkowanych brzegach. Liście w nasadzie są zaokrąglone a wierzchołek mają od tępego do zaostrzonego.


Kwiaty są obupłciowe i zebrane w luźne skąpo kwiatowe kłosy. Kwiaty nie mają okwiatu tylko 4 pręciki z wyrostkami podobnymi do listków okwiatu i 4 owocolistki częściowo zrośnięte w słupki. Wystają ponad lustro wody.


Owocem są orzeszki opatrzone na grzbiecie grzebieniasto-ząbkowanymi skrzydełkami i długim hakowatym dzióbkiem.


Kwitnie od maja do września.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

czerwieniak


Uwagi:

1. Wytwarza pąki zimowe o twardych, kolczastych liściach zwanych turiony. Wykazuje one znaczną zmienność morfologiczną uzależnioną od warunków siedliskowych. W wodach zasobnych w biogeny liście zatracają swoją falistość i stają się długie i wąskie.

2. Hodowana bywa w oczkach wodnych i w akwariach.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.