Topola biała - Populus alba


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Populus alba

Topola białaDrzewo o silnym pniu i szerokiej, kulistej koronie. Korowinę ma gładką, jasnoszarą a u podstawy pnia czarną i spękana. Młode pędy pokryte są filcowatym, białym kutnerem. Osiąga wysokość do 30m. Rośnie na terenach nadrzecznych, w łęgach i dolinach dużych rzek. Dobrze znosi okresowe zalewy i lekko kwaśne gleby, ma duże wymagania pod względem światła.


Liście ułożone są na gałęziach skrętoległe, są 3-5 klapowe, a ogonek liściowy jest długi i bocznie spłaszczony. Duże liście występują na długopędach i mają długi ogonek oraz są głęboko klapowane.. Od góry są ciemnozielone i błyszczące, a od spodu pokryte kutnerem i srebrzyste. Liście na krótkopędach mają brzegi faliste, są mniejsze, zaokrąglone, nie są klapowane. Boczne nerwy liści nie dochodzą do ząbków. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.


Kwiaty są rozdzielnopłciowe i dwupiennie, zebrane w zwisające, kotkowate kwiatostany. Kotki męskie są walcowate, grube, początkowo ciemnoczerwone, później blednąc żółtawo-brązowawe. Pojedyncze kwiaty męskie są bardzo drobne i niepozorne, bez okwiatu, posiadają od 5 do kilkunastu czerwonych pylników. Kotki żeńskie krótsze i bardziej wysmukłe niż męskie, w trakcie owocowania wydłużają się i stają się jasno(żółto)zielone. Pojedyncze kwiaty żeńskie także bardzo drobne i pozbawione okwiatu, posiadają jeden słupek z dwoma dwudzielnymi, żółtawozielonymi znamionami


Owocem są drobne, suche, wielonasienne torebki otwierające się (pękające) dwiema lub więcej klapkami. Są zebrane w niezwykle puszyste, białe, kotkowate owocostany przypominające watę. Nasiona z pęczkami gęstych włosków tworzą roznoszony przez wiatr puch nasienny.


Kwitnie od marca do kwietnia, przed rozwinięciem się liści.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

białodrzew


Uwagi:

1. Drewno topoli białe jest miękkie i używa się go do produkcji celulozy. Służy do wyrobu przedmiotów, np. ołówków, rysownic, zapałek. Wytwarza się z niego także sklejki.

2. Topola biała posiada bardzo rozgałęziony system korzeniowy i stosuje się ją do utrwalania wydm piaszczystych.

3. Bardzo dekoracyjny pokrój i wygląd sprawia, że drzewo to sadzi się często w parkach i ogrodach.

4.Kora i pędy zawierają glikozydy fenolowe a liście -garbniki.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Pokorny J.: Drzewa Europy Środkowej. 1980, Warszawa, Wydawnictwo Rolnicze i Leśne


. .


. .


. .


. .


. .


. .


. .


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.