Wiechlina roczna - Poa annua


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Poa annua

Wiechlina rocznaRoślina roczna, dwuletnia lub trwała. Żywozielona, kępkowa o źdźbłach podnoszących się, ścielących i zakorzeniających się, gładkich i z kolankami. Dorasta do wysokości 10-30cm. Rośnie na glebach świeżych, żyznych, na ścieżkach, drogach, placach, w szczelinach między płytami, w ogródkach , na polach, pastwiskach.


Liście ma liczne, cienkie, wąskie i gładkie. Są intensywnie zielone o pofałdowanych brzegach, podłużne, w przekroju w kształcie głębokiej litery V, a niekiedy całkiem złożone, często też płaskie. Wierzchołek liścia zbiega się łódkowato. Języczki są lekko zaostrzone. Pochwy liściowe są gładkie i delikatnie spłaszczone.


Kwiaty w postaci kłosków tworzą luźne, jednostronne wiechy. Wiecha złożona jest z cienkich gałązek zakończonych małymi, zielonymi lub lekko fioletowymi kłoskami. Jajowaty kłosek na szypułce składa się z 3-7 kwiatków. Dolne plewy mają 1 nerw, a górne 3. Plewki dolne z 5 nerwami są grzbieciste, przeważnie bez wypustek, białawo obłonione. W kwiatach jest 1 górny słupek i 3 pręciki o piórkowatych znamionach. Roślina kwitnie przez cały sezon wegetacyjny.


Owocem jest ziarniak, który jest brunatny, trójkanciasty i okryty plewkami pozbawionymi ości.


Kwitnie od stycznia do grudnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

--------------


Synonimiczne nazewnictwo polskie,gwarowe:

wyklina roczna

trawa roczna

trawa pajęcza


Uwagi:

1. Chwast roślin uprawnych. Szkodliwość wiechliny rocznej polega na jej dużej konkurencyjności w stosunku do roślin uprawnych. Ponieważ gatunek rośnie bardzo szybko, mocno się krzewi i sprawnie rozmnaża (w sprzyjających warunkach w jednym roku może dać nawet kilka pokoleń), w trakcie wegetacji zużywa duże ilości wody i składników odżywczych. W ten sposób ogranicza ilość substancji pokarmowych dostępnych w glebie, przez co szybko zaczyna ich brakować roślinom użytkowym. Nie bez znaczenia jest również długi okres wegetacyjny wiechliny, gdyż gatunek może rozwijać się i kwitnąć niemal przez cały rok (z wyjątkiem okresów najzimniejszych). Warto również pamiętać, że wiechlina roczna jest także żywicielem szkodliwego grzyba (mączniaka prawdziwego), atakującego trawy i zboża, i przyczynia się do rozprzestrzeniania wywołanej przez niego chorób.

2. Walka z tym chwastem jest dość trudna i żmudna, gdyż jeśli nawet usuniemy go z uprawy, w niedługim czasie może ponownie pojawić się na tym samym stanowisku, ponieważ jego nasiona zostaną przyniesione z wiatrem z pobliskiej okolicy. Jeśli inwazja wiechliny rocznej jest duża, a pole uprawne rozległe, konieczne może okazać się użycie chemicznych środków ochrony roślin (herbicydów), dobranych do rodzaju uprawy oraz fazy rozwoju rośliny uprawnej.

3.Chętnie zjadana przez bydło. Niektóre odmiany wiechliny rocznej bywają też wykorzystywane do obsiewania lotnisk.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Mowszowicz J. Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych ,pospolitych roślin zielnych.1986,Warszawa,WSiP

3. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

4. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.