Tymotka łąkowa - Phleum pratense


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Phleum pratense

Tymotka łąkowaRoślina wieloletnia, kępkowa, łodygę czyli źdźbło ma wzniesione lub łukowato wznoszące się, dość mocne, z 3-6 gładkimi kolankami. Dolne międzywęźla ma wyraźnie zgrubiałe i dość krótkie. Osiąga . wysokości 40-150cm. Rośnie na uprawianych łąkach i pastwiskach, w zaroślach, na żyznych i gliniastych glebach.


Liście ma płaskie, delikatnie szorstkie, matowe i szarozielone. Języczki liściowe są tępe. Pochwy liściowe gładkie, zaokrąglone, górą lekko rozdęte.


Kwiaty zebrane w wiechę kwiatową, która jest równomiernie walcowata, nie rozdziela się przy zgięciu. Kłoski są jednokwiatowe. Plewy dwie, wolne, zwężone w mocną ość a ość 2-3 razy krótsza od plew.Plewki są dwie, błoniaste. Pręciki są trzy a pylniki mają żółty lub fioletowy kolor. Słupek z nitkowatymi, wachlarzowatymi lub piórkowatymi znamionami wystaje ze szczytu kwiatu.


Owocem jest oplewiony ziarniak, który łatwo wypada z plewek.


Kwitnie od czerwca do lipca.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

-------


Uwagi:

1. Cenna roślina łąkowa i pastwiskowa. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Jest trawą o bardzo wysokich walorach pokarmowych i smakowych. Dobrze znosi spasanie. Na łąkach musi być koszona przed wykłoszeniem, po wykłoszeniu bowiem szybko drewnieje i siano ma mniejszą wartość użytkową.

2. Tymotka jest często uprawiana wraz z roślinami motylkowymi na paszę dla zwierząt. Jest odporna na mrozy, lecz niezbyt odporna na suszę.

3. Bywa mylona z wyczyńcem łąkowym.


Literatura:

1. Mowszowicz J :Flora letnia. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących letnich pospolitych roślin zielnych.1987,Warszawa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

2. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.


.


.


.


.


.


.


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.