Mozga trzcinowata pstra - Phalaris arundinacea var.picta


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Phalaris arundinacea var.picta

Mozga trzcinowata pstraRoślina wieloletnia, kłączowa, ma łodygę (źdźbło) dorastające do 100cm, nagą. Lubi miejsca wilgotne, brzegi wód, tereny bagienne, bardzo szybko się rozrasta, na obrzeżach wód tworzy trawiaste zarośla. Wymaga gleb próchnicznych, słonecznych, toleruje też półcień. Jest mrozoodporna.


Liście są szorstkie, posiadają paskowane podłużnie, biało-zielone blaszki. Zwykle z jednej strony blaszki liściowej białe obrzeżenie jest szersze.


Kwiaty zebrane w wiechę klapowaną. Podczas kwitnienia wiecha jest rozpierzchła ,a po ścieśniona. Kłoski ma jednokwiatowe, bezostne, w luźnych pęczkach. Plewy są cztery- 2 dolne lancetowate a górne jako małe owłosione łuski.


Owocem jest ziarniak otoczony plewkami.


Kwitnie od czerwca do lipca.


Uwagi:

1. Bardzo dekoracyjna i efektowna roślina do obsadzeń zbiorników wodnych W ogrodach i parkach może być wysadzana pojedynczo lub w grupach, a także w większych skupiskach, jako roślina okrywowa.

2. Mozga trzcinowata pstra jest odmianą mozgi trzcinowatej. Jest to zazwyczaj uciekinier z przydomowych ogrodów na stanowiskach naturalnych.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Kłosowski S., Kłosowski G.: Rośliny wodne i bagienne. 2006, 2007, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza


.


.


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.