Szczawik rożkowaty - Oxalis corniculata


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Oxalis corniculata

Szczawik rożkowatyRoślina jednoroczna lub dwuletnia o czerwonej, czołgającej się łodydze, zakorzeniającej się w węzłach. Łodyga już u nasady jest rozgałęziona, ma od 15 do 30cm długości. Rośnie na polach, w ogrodach, przydrożach, miejscach ruderalnych oraz często spotykana w ogrodach botanicznych.


Liście ma ogonkowe, 3-listkowe, odwrotnie sercowate, nierównej długości. Ułożone skrętolegle, często czerwono zabarwione, owłosione, z uszkowatymi przylistkami.


Kwiaty na długich szypułkach, 5-krotne, płatki korony nieco dłuższe od działek kielich, żółte z czerwonym kołem wewnątrz. Szypułki po przekwitnięciu są zgięte w dół.


Owocem jest wrzecionowata, owłosiona, 5-kanciasta torebka nasienna.


Kwitnie od kwietnia do września.


Uwagi:

1. Roślina często stosowana jako ozdobna.

2. Pochodzi z południa Europy. Jako uciekiniera można niekiedy spotkać na terenie Beskidu Żywieckiego. Przedstawiona na zdjęciach roślina została sfotografowana nad brzegiem Koszarawy w miejscu świeżych umocnień nawiezionym kamieniem po likwidacji szkód popowodziowych.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.