Firletka lepka - Lychnis viscaria


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Lychnis viscaria

Firletka lepkaRoślina wieloletnia z podziemnym kłączem, ma łodygę wzniesioną, nagą, w górze rozgałęzioną i pod węzłami pokrytą lepką wydzieliną. Wyrasta na wysokość 30-80cm. Rośnie na łąkach, polanach, zboczach, w zaroślach i rzadkich lasach. Unika gleb wapiennych.


Liście dolne są łopatkowe, a górne lancetowate, ułożone naprzeciwlegle na łodydze i zrośnięte są nasadami. Wszystkie liście są całobrzegie.


Kwiaty ma duże, purpuroworóżówe, promieniste i pięciokrotne. Płatki korony są lekko wcięte na szczycie. Działki kielicha są zrośnięte i na nerwach słabo owłosione. Wewnątrz kwiatów jest 10 pręcików i pojedynczy, górny słupek o długiej szyjce i 5 znamionach. Zdarzają się też kwiaty wyłącznie żeńskie lub wyłącznie męskie.


Owocem jest jajowata torebka, dołem podzielona na komory.


Kwitnie od maja do lipca.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Silene viscaria (L.) Jess.

Steris viscaria (L.) Raf.

Viscaria vulgaris Rohl.

Viscaria viscosa (Scop.) Asch.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

Smółka pospolita


Uwagi:

1. Roślina miododajna.

2. Ze względu na ładne kwiaty i obfite kwitnienie jest uprawiana na rabatach jako roślina ozdobna. Jest w pełni mrozoodporna i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej i próchnicznej glebie i na stanowisku słonecznym. Rozmnaża się ją przez nasiona lub przez podział rozrośniętych kęp.

3. Zapylana jest przez motyle.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

3. Schauer T, Caspari C.: Przewodnik do rozpoznania roślin niezbędny na wycieczce z niezawodnym kodem barwnym. 2007, Poznań, Publicat S.A


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.