Modrzew polski - Larix polonica


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Larix polonica

Modrzew polskiDrzewo iglaste o koronie nieregularnej i pniu pokrytym korą grubą, silnie i mniej regularnie spękaną, nie czerwoną, lecz raczej czerwonobrunatną. Dodatkowo (na niektórych naturalnych stanowiskach w Polsce) posiada czasami charakterystycznie szablasto wygięte pnie. Pędy zróżnicowane na długie (długopędy) wytwarzają wiele pąków oraz bardzo krótkie (krótkopędy) z jednym tylko pąkiem. Długopędy są żółtawe i nagie. Drzewo wyrasta do 30m wysokości; kulminację przyrostu na wysokość modrzew polski osiąga między 25 a 35 rokiem życia. Pod względem wymagań glebowych jest mniej wybredny niż modrzew europejski: Lubi glebę świeżą, wilgotną. Najlepiej do jego hodowli nadają się gleby głębokie, przewiewne, powstałe z utworów triasowych, jurajskich, kredowych, glinki (glinki piaszczyste, a także lessy kieleckie czy lubelskie). Jest odporniejszy na raka modrzewiowego.


Liście ma szpilkowate, miękkie i bardzo delikatne, nie kłujące (tępe), trawiastozielone do niebieskawo-zielonych. Na krótkopędach igły są zebrane w gęste pęczki po kilkadziesiąt sztuk, na długopędach - pojedyncze i ustawione skrętolegle. Jesienią przebarwiają się na jaskrawożółty kolor. Szpilki opadają na zimę.


Kwiaty żeńskie zebrane są w różowe stojące szyszki, drobne, i kuliste. Łuski są wklęsłe, o brzegu lekko zgrubiałym, nieznacznie zagięte do wewnątrz. Męskie szyszeczki rozmieszczone pod spodem gałązek lub parami luźno do nich przylegające, bardzo małe, zwykle żółtawe.


Owocem jest szyszka. Szyszki stojące, jajowatego kształtu. Szyszka dojrzewa około 1 roku. W jednej szyszce jest 20-45 łusek nasiennych .


Kwitnie od kwietnia do maja.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Larix decidua var. polonica


Uwagi:

1. Modrzew polski jako odrębny gatunek zastał określony na przełomie XIX i XX wieku. Badanie prowadzili M. Raciborski i Z. Wóycicki. Obecnie przez coraz więcej badaczy zaliczany jest jako odmiana modrzewia europejskiego.

2. Drewno modrzewi jest bardzo cenione ze względu na dużą trwałość oraz odporność na działanie wody i na szkodniki. Idealnie nadaje się do budowy łodzi i jachtów, zewnętrznych elementów budynków, także do wyrobu paneli podłogowych itp.


Literatura:

1. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN

2. Seneta W.: Drzewa i krzewy iglaste. 1981, Warszawa PWN


. .


. .


. .


. .


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.