Dziurawiec czteroboczny - Hypericum maculatum


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Hypericum maculatum

Dziurawiec czterobocznyRoślina wieloletnia, ma łodygę wzniesioną, w górze rozgałęzioną, nagą i czworokanciastą. Może być czerwonobrunatna lub brunatna. Osiąga wysokość do 60cm. Rośnie na suchych łąkach, murawach, polanach, w widnych lasach i zaroślach, traworoślach.


Liście ma eliptyczne lub jajowate, tępe, zaokrąglone, siedzące na łodydze. Mają wyraźną nerwację i są prawie bez przeświecających kropek.


Kwiaty są intensywnie żółte, czarno kropkowane, zebrane w gęsty, wielokwiatowy, szczytowy kwiatostan. Działki kielicha są owalne i zaokrąglone na szczycie, 3-4 razy krótsze od płatków korony.


Owocem jest torebka z delikatnie kropkowanymi nasionami.


Kwitnie od lipca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Hypercium quadrangulum


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

dziurawiec czterograniasty


Uwagi:

1. Jest to roślina lecznicza o podobnych własnościach do dziurawca zwyczajnego. Działa ściągająco na śluzówkę, przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia włosowate, żółciopędnie i żółciotwórczo. Działa uspokajająco i uśmierza ból. Jest rośliną leczniczą o działaniu wszechstronnym.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Nawara Z.: Rośliny łąkowe. 2006, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza.

3. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN

4. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber


.


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.