Kłosówka wełnista - Holcus lanatus


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Holcus lanatus

Kłosówka wełnistaRoślina wieloletnia, trawa tworzy luźne kępki. Źdźbło jest dęte, wzniesione, całe krótko owłosione, również i na kolankach. Osiąga wysokość od 30 do 50-100cm. Rośnie na łąkach, wysychających torfowiskach, pastwiskach i skrajach lasów.


Liście są szaro-zielone, płaskie, miękko opadające, z obu stron miękko owłosione. Pochwy otwarte. Języczek jest błoniasty i postrzępiony.


Kwiaty w postaci wiechy rozpierzchłej. Kłoski mają kształt jajowaty, są delikatnie owłosione. Plewy na szczycie są zaokrąglone. Podczas kwitnienia wiecha jest czerwono nabiegła. Ość plewki dolnej jest haczykowato w dół zgięta i nieznacznie wystaje.


Owocem jest ziarniak zamknięty w twardych plewkach.


Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Avena lanata

Notholcus lanatus


Uwagi:

1. Kłosówka wełnista jest traktowana jako chwast na łąkach i pastwiskach. Poprzez szerokie rozłogi może rozmnażać się wegetatywnie co utrudnia jej eliminację. Nie jest zjadana przez bydło ze względu na owłosienie (powoduje nieżyt układu pokarmowego u zwierząt). Nie nadaje się również i na siano.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN


.


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.