Połonicznik nagi - Herniaria glabra


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Herniaria glabra

Połonicznik nagiRoślina roczna lub dwuletnia, rzadko trwała. Ma korzeń palowy od którego rozchodzą się wkoło rozesłane po ziemi łodygi długości do 30 cm rozgałęziające się widlasto, u nasady zdrewniałe, nagie. Rośnie na stanowiskach suchych i słonecznych, nieużytkach, polanach leśnych w lasach sosnowych, murawach piaskowych.


Liście są podługowate lub lancetowate, drobne, z krótkim ogonkiem liściowym i drobnymi , błoniastymi przylistkami. Ułożone są naprzeciwlegle.


Kwiaty zebrane są w kątach liści, w postaci zbitych 5-12 kwiatowych kłębików. Są drobne i niepozorne, o wąskich płatkach korony. Mają żółtawo-zielonawą barwę. Kielich jest nagi o tępych działkach.


Owocem jest drobny, jednonasienny orzeszek.


Kwitnie od czerwca do października.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

połonicznik gładki

żabie gronko

wronie mydło

ptasie mydło


Uwagi:

1. Ziele połonicznika jest surowcem zielarskim. Zawiera saponiny, pochodne hydroksykumaryny kwasy organiczne, olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne. Należy do najskuteczniejszych roślinnych środków moczopędnych. Posiada działanie rozkurczowe, odkażające, przeciwbakteryjne. Stosuje się go w profilaktyce i leczeniu dróg moczowych.


Literatura:

1. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN

3. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL


Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.