Poziewnik pstry - Galeopsis speciosa


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Galeopsis speciosa

Poziewnik pstryRoślina roczna lub trwała, ma łodygę wzniesioną, kanciastą, często ogruczoloną, pod węzłami jest zgrubiała z kłującymi szczecinkami. Dorasta do 120cm wysokości. Można ją spotkać w ogrodach, na polach, zrębach, wilgotnych lasach, nad brzegami wód.


Liście mają kształt jajowaty lub podługowatojajowaty ostro zakończone. Brzegi mają ostro lub tępo karbowane i zwężają się w ogonek.


Kwiaty zebrane są w niby okółki. Korona ma rurkę 2-3 krotnie dłuższą od kielicha, jest jasno żółta z ciemnożółtą plamką w gardzieli. Środkowa łatka wargi dolnej jest kwadratowa, ucięta ,wycięta lub karbowana i purpurowofioletowa. Cała jest pokryta szczecinkami. Ząbki kielicha są lancetowatoszydlaste.


Owocem jest rozłupka.


Kwitnie od czerwca do września.


Synonimiczne nazewnictwo polskie:

koziopsik żółtawy


Uwagi:

1. Ziele stosowane w medycynie ludowej w chorobach płuc i gruźlicy.

2. Jest trujący dla zwierząt domowych, szczególnie dla koni.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część II. Wyd.5. 1986, Warszawa, PWN

3. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

4. Kuźniewski E, Augustyn-Puziewicz J. :Przyroda apteką. Jak rozpoznać i stosować zioła. 2006, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie.Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.