Poziewnik wąskolistny - Galeopsis angustifolia


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane


Galeopsis angustifolia

Poziewnik wąskolistnyRoślina roczna, ma łodygę szaro, miękko i przylegle owłosioną. Nie posiada zgrubień na węzłach, ani kłujących szczecinek, zwykle bez gruczołów. Osiąga wysokość do 60cm. Rośnie na polach, śmietniskach, nasypach kolejowych, w zaroślach i widnych lasach, kamieniołomach, żwirowiskach, lubi podłoże wapienne.


Liście ma równowąskie lub równolancetowate, całobrzegie lub z każdej strony z 1-4 ząbki. Górne liście mogą być miękko owłosione i słabo ogruczolone.


Kwiaty w nibyokółkach zbliżonych do siebie. Korona od purpurowej do białej, 3 razy dłuższa od kielicha, górna warga korony jest jajowato-lancetowata. Kielich jest szaro przylegająco owłosiony i po przekwitnięciu ma rozchylone ząbki.


Owocem jest podłużnie jajowata rozłupka.


Kwitnie od czerwca do października.


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:

Dalanum angustifolium (Ehrh.) Dostal

Galeopsis ladanum var. angustifolia (Ehrh. ex Hoffmann) Wallr.

Ladanella angustifolia (Ehrh.) Pouzar & Slavíková


Uwagi:

1. Ziele poziewnika wąskolistnego zawiera rozpuszczalną w wodzie krzemionkę i garbniki, flawonidy, saponiny, olejek eteryczny, kwasy organiczne.

2. Obok poziewnika szorstkiego stosowany w lecznictwie już w starożytności. Współcześnie stosuje się go w leczeniu gruźlicy i bliznowaceniu ognisk chorobowych w płucach. W homeopatii stosuje się go w chorobach śledziony.


Literatura:

1. Broda B, Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Wyd.3 popr. 1979, Warszawa, PZWL

2. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

3. Senderski M.E.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd.3. 2009, Warszawa, Wydawnictwo K.E.Liber

4. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.