Wilczomlecz słodki - Euphorbia dulcis


- obrazków

- nazw polskich

- nazw łacińskich

- beskidzkie rezerwaty
- miejsc

- ostatnio u nas

- panoramy
- o nas

- kontakt

- ostatnio dodane

Euphorbia dulcis

Wilczomlecz słodkiRoślina wieloletnia o łodydze wzniesionej, silnej i obłej. Łodyga wyrasta z czołgającego się kłącza. Może osiągać wysokość od 20 do 50cm. Rośnie w cienistych lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach.


Liście ułożone na łodydze skrętolegle, są jajowatolancetowate, zwężone w krótki ogonek, owłosione. Z wierzchu są ciemnozielone, a ze spodu sine. Brzegi liści mogą być całe lub delikatnie ząbkowane.


Kwiaty zebrane zwykle w wierzchotkę 5-cioramienną. Miodniki ma początkowo żółtozielone, a później czerwonobrązowe; mają one kształt okrągławy. Podsadki są delikatnie ząbkowane i sercowato zaostrzone.


Owocem jest torebka, początkowo odstająco owłosiona, a później łysieje. Na torebce występują półkoliste brodawki.


Kwitnie od kwietnia do maja.


Uwagi:

1. Wszystkie wilczomlecze zawierają biały, ostry sok, który jest trujący. Może on spowodować zapalenia skóry, owrzodzenia, pęcherze. Sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może spowodować czasową ślepotę.


Literatura:

1. Rutkowski L. :Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd.2 popr., 2007, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN

2. Schauer T, Caspari C.: Przewodnik do rozpoznania roślin niezbędny na wycieczce z niezawodnym kodem barwnym. 2007, Poznań, Publicat S.A

3. Szafer Wł., Kulczyński St., Pawłowski B.: Rośliny polskie. Część I. Wyd.5. 1986,Warszawa, PWN


.


.
Copyright Grażyna i Ryszard Taran. Wszelkie prawa zastrzeżone.